A Növénypatika is használ sütiket a weboldalán a minőségi kiszolgálás érdekében.
Növényvédő szereket csak személyes átvétellel lehet Magyarországon forgalmazni, azokat nem szállítjuk ki futárral!
Nincs üzletünk más településen, csak Baján.
Termékek

Milyen növényvédőszereket vásároljunk kiskertünkbe, amelyben többféle gyümölcsfa van?

Milyen növényvédőszereket vásároljunk kiskertünkbe, amelyben többféle gyümölcsfa van?

A gyümölcsfák sokféleségéből adódóan a rajtuk megjelenő kártevők és betegségek egyaránt változatosak, fajonként eltérőek, így a védekezés sem egyforma.
A legfontosabb teendő kora tavasszal a tél végi lemosó permetezés, melyet a rügypattanáshoz közeli időszakban érdemes elvégezni. A növényvédő szerek közül ehhez a réz és kén hatóanyagot tartalmazók a kórokozók áttelelő képleteit, míg az olajtartalmú készítmények a kártevők áttelelő alakjait képesek gyéríteni. Gombás, baktériumos betegségek ellen tehát házikerti körülmények között a réztartalmú szerek ajánlottak, lisztharmat jellegű betegségek ellen és az áttelelő atkák gyérítésére a kéntartalmú készítmények hatékonyak. Mi olyan szereket szoktunk ajánlani, amelyek egyszerre tartalmaznak olajat, réz és kén hatóanyagot, így minden áttelelő korokozó és kártevő ellen hatékony védelmet nyújtanak, ezen felül hígabb oldatban később levélkezelésre is alkalmasak: Vegesol eReS és Olajos Rézkén.

Tavasszal, a fakadás utáni időszakban a kártevők és kórokozók megjelenését nagymértékben befolyásolja a hőmérséklet alakulása, illetve a csapadék mennyisége is. Csapadékos évjáratban, főként, ha az a virágzáskor tapasztalható, a csonthéjas gyümölcsfajokon súlyos mértékben jelenhet meg a virágokat fertőző monília. A hajlamosító tényezők megléte esetében virágzás idején akár 2-3 alkalommal (virágzás elején, teljes virágzásban és sziromhulláskor) megelőző jelleggel kell a fákat permetezni a súlyos károk megelőzése érdekében. A moníliás betegség ellen kiskerti tulajdonosok számára elérhető készítmény pl. a Switch, Chorus 50 WG, Signum, Texio, ezek a készítmények később rothadás ellen is felhasználhatók.

Az őszibarack leveleit gyakran támadja meg hűvös tavaszokon a tafrinás levélfodrosodás, mely megakadályozására, megelőzésére ugyancsak érdemes felkészülni (Alfa Solo, Score 250 EC, Cuproxat). Az almafáknál hűvös és csapadékos tavaszokon a varasodás, míg meleg párás időjárás esetében pedig a lisztharmat okozzák a legnagyobb fejtörést. A varasodás ellen a Polyram DF, Chorus 50 WG, Alfa Solo, Cuproxat, lisztharmat ellen Thiovit, Fontelis, Topas, varasodás és lisztharmat ellen pedig a Dagonis vagy a VitiSan SP használható.
A Cuproxat az almatermésűek tűzelhalása ellen is bevethető.

A kártevők közül gyakori vendégnek számítanak a levéltetvek (Teppeki, Pirimor), sodrómolyok, gyümölcsmolyok és aknázómolyok (Karate Zeon 5 CS, Decis Mega, Mospilan), így ezek elleni védekezésre kell felkészülni. Tavasszal továbbá a körtén a levélbolhák (Laser Duplo, Mospilan 20 SG), almán pedig a vértetvek is képesek jelentős mértékben felszaporodni, így még a kezdeti időszakban kell mindkét kártevő felszaporodását megakadályozni. A talajban áttelelő rovarképletek ellen használjunk Force talajfertőtlenítőt, amely elpusztítja a cseresznyelégy, dió burokfúrólégy áttelelő alakjait.

A fentiekben leírtakból jól látható, hogy gyümölcsfáinkon számos kórokozó és kártevő megjelenhet, így gombaölő és rovarölő készítmények beszerzése egyaránt szükséges. A készítmények kultúránként való felhasználhatósága eltérhet, így vásárlásuk és felhasználásuk előtt erről minden esetben győződjünk meg!

Veszteg Zsolt
kertészmérnök

Felhasznált forrás: Dr. Csorba Virág: Milyen növényvédő szereket érdemes beszerezni gyümölcsfákhoz a tavaszi időszakra? Házikertben van többféle fám is.

Tartalomhoz tartozó címkék: Szakmai tanácsok