A Növénypatika is használ sütiket a weboldalán a minőségi kiszolgálás érdekében.
Növényvédő szereket csak személyes átvétellel lehet Magyarországon forgalmazni, azokat nem szállítjuk ki futárral!
Nincs üzletünk más településen, csak Baján.
Termékek

Csíranövények termesztése és fogyasztása otthonunkban

Csíranövények termesztése és fogyasztása otthonunkban

A csírák emberi szervezetre gyakorolt kedvező hatása ősidők óta ismert, amelyet a régi civilizációk rendkívüli mértékben megbecsültek.

A friss csíranövények színesíthetik a táplálkozási palettánkat; salátákban, hidegtálakhoz, szendvicsekben is fogyaszthatóak.

Népszerűségük egyre terjed, táplálkozási értékeikről, illetve egészségvédő hatásaikról sok fórumon hallani. Zöld növényként az egészséges táplálkozás fontos összetevői a csíranövények, amelyek kis mennyiségben is magas tápértékű elemei lehetnek étkezésünknek.


A csíranövények előnyei
Csíráztatni egész év folyamán, függetlenül az évszakoktól, a Föld bármely pontján lehet. A friss csíranövény előállításának költsége igen alacsony. Mindemellett a rohanó napjainkban pár perc elegendő a gondozásához, így az idő szűke sem korlátozó tényező.

A csíranövények táplálkozási jelentősége
A csíranövények sok ásványi anyagot, vitaminokat, enzimeket, nyomelemeket, ballasztanyagokat, illóolajokat tartalmaznak. Az életerő a magokból származik, itt megtalálható az összes tápanyag, amelyre a csírázáshoz a növénynek szüksége van. Csírázáskor a magokban található enzimek aktivizálódnak, amelyek az anyagcsere katalizátorai, ezek indítják el a különféle kémiai reakciókat a szervezetben.

A csírákban leggyakrabban a következő anyagok fordulnak elő: A-, B-komplex, C-, D-, E-, G-, H-, K-, U-vitaminok, kalcium, magnézium, foszfor, klór, kálium, nátrium, szilícium, szelén, jód. Ezek az anyagok a szervezet számára a legkönnyebben hasznosítható alakban vannak jelen, így mintegy előre feldolgozott táplálékként tehermentesítik azt.

A csíranövények jellemzői
A legnagyobb enzimaktivitás a csírázás kezdetétől a hetedik napig tart, ami százszorosa is lehet a zöldségekének vagy a gyümölcsökének. A csírázás során a magban található keményítők egyszerű cukrokra bomlanak le, így a csírában található szénhidrátokat könnyebb feldolgoznia a szervezetnek.

Az összetett zsírok is alkotóelemeikre esnek szét, amely szintén az emészthetőséget segíti. A mag összetett fehérjéi a csírában egyszerű aminosavakká alakulnak, így a szervezet könnyebben emészti meg őket. A csíranövények tartalmazzák az összes esszenciális aminosavat, sőt vitamintartalmuk háromtól tizenkétszerese a magénak. Emellett a csíranövény sejtfala még gyenge, így a tápanyagok könnyebben felszabadulnak belőle, s a fehérjék, vitaminok, ásványi anyagok és enzimek koncentrációja is a csírázás során a legnagyobb.

Csíráztatás a gyakorlatban
Számos növény magját használhatjuk csíranövénynek, így pl. a napraforgó, hajdina, lóhere, zab, rozs, búza, vöröshagyma, lucerna, brokkoli, retek, fejes káposzta, kerti zsázsa stb.

A csíráztatás előnye, hogy bárki által egyszerűen kivitelezhető, a „termesztő létesítmény” kicsi helyen elfér és nem szükséges hozzá kert. A csíráztatás bármilyen edényben végrehajtható napi öntözéssel, vízpermetezéssel, de kaphatóak speciális csíráztató edények is.

A csíráztatáshoz mindössze vetőmagra és egy csíráztató edényre, illetve egy kevés vízre van szükség. A csíráztatandó magvakat elsőként folyóvíz alatt leöblítjük, amelyet 12 órás áztatás követ. Ezután leöntjük a vizet a magokról és a csíráztató közegbe helyezzük őket. A csírák a magok eredeti térfogatának többszörösére nőnek, amely az edény méretének megválasztásakor fontos szempont. Az edényt fényre, de nem tűző napra tesszük és naponta kétszer, langyos vízzel leöblítjük és lecsöpögtetjük a benne lévő növényeket. Fontos, hogy elkerüljük a víz csírák alatti összegyűlését, mert ez a magvak rothadását okozhatja. Sötét helyen a csíranövények világosak és B2-vitaminban gazdagok lesznek, amíg világosban a csírák zöldek és C-vitaminban lesznek gazdagok.

A csíráztatás ideális hőmérséklete növényfajtól függően 17-21 °C között van.
A csírák tápértéke nem csökken a learatás és a tálalás között. A kész csirák hűtőben pár napig tárolhatók.

A hüvelyesek csírái csak hőkezelés után fogyaszthatóak, mert enyhén mérgező, emésztést gátló fehérjét tartalmaznak, de ez 10-15 perces főzéssel lebomlik és nem fejt ki káros hatást.

A csírák rendkívül erőteljes, friss ízükkel remek lehetőséget kínálnak táplálkozásunk és az unalmassá váló ízvilágunk színesítésére, ám emellett a tudatos táplálkozásban, egészségmegőrzésben betöltött szerepük révén hétköznapjaink élelmiszer-fogyasztásában egyre fontosabb szerepet játszanak.

Melyik csíra mire jó?
Bab: fáradtság, ödéma.

Búza: bőrbetegségek, fáradtság, gyomorfekély, hajhullás, hólyag- és vesepanaszok, hörghurut, impotencia, izületi gyulladás, reuma, májproblémák, súlyfelesleg.

Fehér mustár: keringési rendellenesség, májproblémák.

Görögszéna: bőrbetegségek, hólyag- és vesepanaszok, keringési rendellenesség, ödéma, súlyfelesleg.

Hajdina: keringési rendellenesség.

Lucerna: fáradtság, hajhullás, hólyag- és vesepanaszok, idegrendszeri problémák, impotencia, májproblémák, súlyfelesleg.

Medvehagyma: impotencia, izületi gyulladás, reuma

Napraforgó: bőrbetegségek, hólyag- és vesepanaszok, izületi gyulladás, reuma, keringési rendellenesség, májproblémák, súlyfelesleg, szemproblémák.

Petrezselyem: bőrbetegségek, hólyag- és vesepanaszok, keringési rendellenesség

Retek: arcüreggyulladás, hörghurut, idegrendszeri problémák, súlyfelesleg.

Sarkantyúka: hólyag- és vesepanaszok.

Zeller: hörghurut, idegrendszeri problémák, súlyfelesleg.

Zsázsa: fáradtság, hajhullás, izületi gyulladás, reuma

A csiráztatáshoz szükséges vetőmagok, edények itt találhatók meg webáruházunkban.

 Veszteg Zsolt kertészmérnök

Felhasznált irodalom/Forrás: Agrofórum, 2009. szeptember, Tóbiás Andrea - Pap Zoltán - Kiss Krisztiánné

Tartalomhoz tartozó címkék: Szakmai tanácsok